Skrz příběhy dokáží lidé nejlépe pochopit nerovnosti ve společnosti, věří vítězka Nela Kedziorová

07.09.2022

Když jsem narazila na soutěž Genderiáda, nezbývalo do uzávěrky mnoho času, proto jsem se rozhodla zúčastnit se literární části soutěže. V příštích letech bych si ráda zkusila napsat i odbornou práci, protože v tomto oboru je spoustu oblastí, kterým bych chtěla lépe porozumět a i díky podpoře expertů a expertek je k tomu Genderiáda ideální příležitostí. 

Téma literární části pro mě bylo jako stvořené - věřím, že právě skrz příběhy dokáží lidé nejlépe pochopit (nejen) genderové nerovnosti ve společnosti. Nevěděla jsem ale, kde by se měla povídka odehrávat, aby bylo prostředí dostatečně nosné a mohlo se v něm projevit co nejvíce aspektů celého problému. Nakonec mi pomohl sám život, a já využila nepříjemný zážitek z obchodního centra k vytvoření základu své povídky. Ta sice není autobiografická, ale většinou tam čerpám ze svých vlastních zkušeností nebo zkušeností své rodiny a přátel.

Myslím, že je velmi důležité upozorňovat na diskriminaci, která ve společnosti přetrvává, ačkoliv je rafinovanější a na první pohled méně viditelná než dříve. Proto jsem se snažila ve své povídce zvýraznit, jak i zdánlivě neškodné předsudky, jako je třeba dělení barev na "holčičí" a "klučičí" nebo představa žen jako nerozhodných lidí, mohou mít velký dopad. Povídka se jmenuje "Vše, co jsem neřekla nahlas", protože hlavní hrdinka kvůli strachu z nepochopení své pravé myšlenky často skrývá. Tím bych ráda zdůraznila důležitost podpory v aktivismu, protože na velké problémy jeden člověk sám nestačí. Je často velmi těžké nebýt paralyzovaný, když člověk vidí tolik problémů, se kterými se svět potýká.

Proti pocitu bezmoci mohou pomoci i malé krůčky, jako je třeba účast v této soutěži. Proto si myslím, že je velmi důležité podobné akce pořádat a šířit povědomí o nerovnostech ve společnosti. Mají-li i středoškoláci možnost se zabývat nerovnostmi, ať už odborně nebo literárně, dokážou jim lépe rozumět a čelit. Můžeme pak vytvořit inkluzivnější společnost, ve které se bude žít lépe nám všem. Chtěla bych moc poděkovat NESEHNUTÍ i partnerům za možnost účastnit se této soutěže. Věřím, že to má smysl.