Vítězná práce v 1. ročníku

26.07.2022

Vítězkou soutěže Genderiáda v literární kategorii se stala Nela Kedziorová s povídkou "Všechno, co jsem neřekla nahlas". Ještě jednou gratulujeme!

Její práce nejvíce oslovila porotu ve složení Klára Vlasáková a Stanislav Biler.

"V povídce dobře funguje napětí mezi tím, co hrdinka chce říct a co si myslí, ale nakonec zůstane vždycky zticha, což ji samotnou trápí. Zároveň dobře funguje líčení všedního dne, kdy je patrné, jak genderová očekávání negativně ovlivňují všechny členy*ky rodiny."

O tom, kde bude povídka zveřejněna, ještě jednáme, ale máme pro vás alespoň malou ukázku:

"Mamka s Niki si o něčem povídala, když se náhle ozval hvizd. "Hej, Niki, pocem kočko!" Pokřikovala na sestru skupinka kluků. Museli její jméno zaslechnout, když si s mamkou povídaly. Niki jen protočila oči a šli jsme dál, ale moje nálada ještě klesla. Chtěla jsem na ně zařvat, co si to dovolujete, hajzlové, ale ta slova jsem vyřkla jen v hlavě, protože bych stejně nenašla zastání. Niki by nad tím mávla rukou a řekla, ať to neřeším, pro rodiče to byl kompliment. Bála jsem se, že se mi taky někdy něco takového stane, a co pak?"

Soutěž je realizována v rámci projektu WITH YOU*TH na cestě k aktivnímu občanství. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.