Tipy

Napsat dobrou odbornou práci může být stejně těžké, jako postavit dům. K obojímu potřebujete sehnat ten správný materiál a použít ty správné postupy. Nemůžete stavět dům bez cihel a stejně tak nemůžete psát práci bez zdrojů. Nevybudujete obyvatelný dům bez znalostí toho, jak umíchat maltu, sbít prkna nebo přivést vodovodní potrubí. Stejně tak nenapíšete dobrou práci bez toho, abyste se naučili*y, jak správně pracovat s informacemi a jaká pravidla dodržovat.

Stavba domu má svoje fáze a psaní práce taky. Nejdřív si ujasněte téma a vydejte se do knihovny nebo vyhledávejte v databázi kvalitní literaturu, kterou použijete. Vybírat můžete z knih, ale i z odborných článků. Spoustu zdrojů najdete i online, rozhodně však nespoléhejte na google nebo Wikipedii. To je jako byste chtěly*i postavit desítky metrů vysoký dům na základech, které mají sotva pár centimetrů. Jakmile by se někdo nastěhoval, celý dům by se zhroutil a práce by byla k ničemu.

Při stavbě domu musíte promyslet, jaké cihly budete potřebovat. Chaloupku sice můžete postavit z obřích betonových panelů, ale ty pak nebudou sedět a dům nebude tak perfektní, jako kdybyste použily*i jednoduché pálené cihly. Ani vaši práci nemusíte stavět na rozsáhlých dotazníkových šetřeních, když k vašemu výzkumnému cíli mnohem lépe povede cesta přes analýzu novin nebo pár rozhovorů, při kterých věci proberete hezky do hloubky.  

Správná práce začíná úvodem. Někteří lidé mají pocit, že úvod je jenom nějaké nudné povídání na začátku práce, které si prostě nějak odbudou. Opak je ale pravdou. Úvod totiž představuje takový architektonický návrh. Určíte si v něm, co a jakým způsobem hodláte stavět. Je rozdíl mezi tím, jestli budete jeřábem budovat mrakodrap nebo ručně stloukat zahradní domek. Ke každému typu stavby potřebujete znát něco jiného a používat jiné nástroje. Pokaždé očekáváte jiný výsledek. Hned v úvodu si tedy ujasníte svůj cíl a prostředky, které použijete, abyste ho dosáhli*y. Jinak byste se taky mohli*y dostat do situace, že postavíte sice krásný, ale neobyvatelný dům.

Při práci na domě většinou nemůžete postupovat od shora dolů. U odborné práce to můžete zkusit, ale pravděpodobně to skončí stejným fiaskem. Začněte uvedením do problematiky, aby čtenář*ka všechno správně pochopil*a a všemu porozuměl*a. Představte, které další návrhy domů vás inspirovaly. Vyjasněte pojmy, se kterými pracujete. Popište třeba, čím se liší chata od srubu a proč je to pro vaši práci důležité. Až potom můžete začít vršit své poznatky a budovat tak dům. Teda, odbornou práci...

Když architekt*ka dokončí stavbu, měl*a by se svým dílem pochlubit. Zadavatelům*kám vysvětlí, jak naplnil plán a proč její či jeho dům stojí za to, aby v něm někdo bydlel. To stejné byste měli*y udělat v závěru své práce. Neshrnujte jenom názvy kapitol, ale popište, jak se vám podařilo naplnit váš cíl, který jste si stanovili*y na začátku. Závěr je také místem, kde můžete přiznat nedostatky. Říká se tomu reflexe a rozhodně to neznamená, že jste udělaly*i něco špatně. Naopak to ukazuje, že jste nad prací přemýšlely*i tak důkladně, že jste našli ještě další potenciál k zlepšení. Zhodnoťte, že ocelové sloupy sice fungují dobře, ale betonové by vám umožnily přistavět ještě i pokoj pro hosty*ky.

A ten úplně nejdůležitější tip, který platí snad pro všechny činnost, zní: Nebojte se říct si o radu. A právě proto na vaši práci dohlíží odbornice či odborník, na kterú*ého se můžete kdykoliv obrátit. Využívejte proto možnost konzultace hned od začátku.